nikoei
11 بهمن 1401 - 16:13

تجارت با افغانستان توسعه می یابد/ افغانستان شریک راهبردی ایران

سرپرست اداره شبه قاره هند سازمان توسعه تجارت ضمن تاکید بر اینکه توسعه تجارت با افغانستان در دستور کار است، گفت: با افتتاح مرکز تجاری در این کشور بسیاری از مشکلات و موانع تجاری حل می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدصادق قنادزاده امروز در همایش توسعه روابط تجاری ایران و افغانستان، با اشاره به مراکز تجاری ایران در سایر کشورها، اظهار کرد: مراکز تجاری ظرفیت بزرگ و ویژه ای هستند که تاکنون توجه کمتری به آن شده است و باید در راستای توسعه آن اقدام شود که در همین راستا نیز یکی از اهداف سازمان توسعه تجارت افزایش تأسیس مراکز تجاری در کشورهای هدف صادراتی است.

سرپرست اداره شبه قاره هند سازمان توسعه تجارت ایران افزود: راه‌اندازی مراکز تجاری یکی از راهکارهای مناسب برای توسعه تجارت بین کشورها است، زیرا بازرگانان می‌توانند به عنوان مامن مطمئنی از خدمات آن بهره مند شوند.

وی به تأسیس مرکز تجاری ایران در افغانستان طی اسفند ماه اشاره کرد و گفت: بازار کشور افغانستان یک ظرفیت بزرگ محسوب می‌شود که با توجه به اشتراکات فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و اقتصادی بین دو کشور می‌توانیم سهم بیشتری از این بازار را به خود اختصاص دهیم.

سرپرست اداره شبه قاره هند سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: بر همین اساس نیز مرکز تجاری در افغانستان می‌تواند موجب کاهش نگرانی فعالان اقتصادی در این بخش و تسهیل و تسریع فرایند تجارت شود. از سویی دیگر مرکز تجاری می‌تواند بسیاری از مشکلات و موانع تجاری در این مسیر را رفع کند.

قنادزاده گفت: سازمان توسعه تجارت ایران به دنبال گسترش روابط با افغانستان است زیرا این کشور برای ایران یک شریک راهبردی محسوب می‌شود که فارغ از همه مشکلات، باید توسعه زیرساخت‌ها و توسعه اقتصادی را به اجرا برسانیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1010424